Woda deszczowa w toalecie

2 marca, 2016   /   byadmin  / Categories :  Uncategorized, Woda opadowa, Zastosowanie wody deszczowej
toaleta

Biorąc pod uwagę muszlę w toalecie to stanowi ona jeden z największych konsumentów wody deszczowej w gospodarstwie domowym (w skali roku). Woda deszczowa doskonale nadaje się do wykorzystania jej do zasilania muszli w toalecie. Odpowiednio zbierana i przefiltrowana woda deszczowa posiada wysoką jakość i dlatego doskonale nadaje się do tych celów.

Można przyjąć, że w przypadku trybu normalnego pracy muszli, jedno spuszczenie wody pochłania od 6-9 litrów wody, natomiast w trybie oszczędnościowym ta wartość spada do około 3 litrów na spuszczenie wody.

Przy dziesięciu spłukaniach dziennie niezbędne będzie nawet 60 litrów wody deszczowej, dlatego w takim przypadku będziemy potrzebować zdecydowanie większe zbiorniki magazynowe, aby zapewnić stały dostęp do wody, nawet podczas długich okresów suszy. Woda się psuje podczas przechowywania, dlatego główna rzecz na którą musimy zwrócić podczas przechowywania to odcięcie dopływu światła oraz jak najniższa temperatura przechowywania (światło dzienne docierające do wody oraz podwyższona temperatura przyczyniają się do powstawania glonów). Z drugiej strony im niższe temperatura przechowywania wody, tym lepsze jej właściwości (z tego względu najlepszą opcją do przechowywania wody będą zbiorniki podziemne).

Do spłukiwania toalety nadaje się woda szara, czyli ścieki z pralki, prysznicu czy wanny, jednakże szara woda jest trudniejsza do przechowywania ze względu na pozostałości (wymaga filtrowania).

Jeśli planujemy wykorzystanie wody deszczowej do spłukiwania toalety to musimy się liczyć z poniesieniem dodatkowych wydatków na rozbudowę istniejącej wewnętrznej sieci rurociągowej. W domu potrzebne jest wykonanie drugiego systemu rurociągowego, który będzie zasilał spłuczkę toalety w wodę deszczową.

Na pewno wartym rozważenia jest wykonanie takiej instalacji w przypadku budowy nowego budynku mieszkalnego.

Jeśli i tak planujemy rozbudowę instalacji rurociągowej o system spłukiwania toalety, to przy tej okazji warto rozważyć również podłączenie do tego systemu pralki.

Tym samym wykorzystując wodę deszczową w muszli oszczędzamy na wydatkach zarówno na wodę jak i na kanalizację (nie jest rejestrowana przez główny licznik wody w budynku mieszkalnym), chociaż część samorządów wymaga zgłoszenia faktu odprowadzania wody deszczowej do kanalizacji..

 

  • Follow us:

You may also like


Przygotowanie i serwisowanie instalacji nawadniającej

Przygotowanie i serwisowanie instalacji nawadniającej

Przed pierwszym uruchomieniem Zwykle dysze zraszające oraz rury dostosowane są do pracy pod ciśnieniem wody wynoszącym do 6 bar. Jeśli jednak ciśnienie wody będzie wyższe, wtedy należy zainstalować reduktory ciśnienia (ciśnienie wody ma wpływ na ilość wody, która pada na rośliny).  Czas nawadniania zależy od warunków glebowych, wzrostu roślin, naturalnych opadów, promieniowania słonecznego i warunków […]

read more
Zbiorniki wody deszczowej

Zbiorniki wody deszczowej

Zbiorniki na deszczówkę to zbiorniki przeznaczone do przechowywania wody deszczowej. Woda zebrana z powierzchni dachowych może być magazynowana i wykorzystywana w gospodarstwie domowym. W większości przypadków jest ekologiczną i korzystną kosztowo alternatywą dla odprowadzania wody do kanalizacji. A ponieważ koszty wody pitnej gwałtownie wzrastają w ciągu ostatnich 10 lat, warto zastanowić się nad wykorzystaniem wody […]

read more