Basen przydomowy

2 marca, 2016   /   byadmin  / Categories :  Woda opadowa, Zastosowanie wody deszczowej
Basern w ogrodzie

Basen przydomowy w zależności od jego wielkości to znaczne wydatki w skali roku, związane przede wszystkim z koniecznością napełnienia go wodą. W przeciągu roku basen może być napełniany nawet kilkakrotnie, co może oznaczać każdorazowe zużycie wody na poziomie kilku metrów sześciennych.

Woda deszczowa świetnie nadaje się do napełnienia basenu, czy to pompowanego, czy też basenu betonowego, w którym na ścianach basenu są położone płytki ceramiczne. Zresztą niejednokrotnie baseny mają uzupełnioną wodę w trakcie występowania opadów deszczu (jeśli nie mają zamkniętej konstrukcji).

Planując wykorzystanie wody deszczowej do napełniania basenu warto również zwrócić uwagę na jej pochodzenie (najlepiej aby była zbierana bezpośrednio z dachu) i aby została wstępnie oczyszczona z zabrudzeń stałych przez odpowiednie filtry wody.

Oczywiście zanim zaczniemy napełniać wodą deszczową musimy sprawdzić jej właściwości, w szczególności wartość pH (powinno wynosić około 7), dodatkowo warto prewencyjne przeprowadzić chlorowanie wody  za pomocą granulatu chlorowego (niszczy bakterie i inne zarazki) oraz dodatkowo warto również zabezpieczyć wodę przez tworzeniem się glonów (stosując do tego celu środek taki jak Algicydy). Na koniec możliwe jest dodanie do wody witaminy C co sprawi, że woda w basenie będzie krystalicznie czysta).

Kalkulatory instalacji małej retencji

Zwykle ilość wody niezbędna do jednorazowego napełnienia basenu wynosi od 3 do 4 m3 i tym samym w przypadku okresowej wymiany wody w ciągu roku zapotrzebowanie może wynieść nawet 20 m3. Dlatego w przypadku wykorzystania wody deszczowej do napełnienia basenu może być konieczne zastosowanie dużego zbiornika wody (pojemność rzędu 5-20 m3) i jednocześnie woda zbierana w takim zbiorniku przed napełnieniem basenie powinna odstać pewien czas, tak aby jej zanieczyszczenia opadły na dno zbiornika (nie bez znaczenia dla czystości wody będzie również mieć miejsce pobierania wody ze zbiornika).

Jedyny problem to kwestia ilości potrzebnej wody, ale odpowiednio zaprojektowany system zbierania wody deszczowej jest w stanie stosunkowo szybko wypełnić nawet baseny posiadające duże wymiary.

Gdy planujemy wykorzystanie wody deszczowej do wypełnienia baseny, wtedy warto przewidzieć wykonanie systemu pompowego wraz z instalacją rurociągową.

  • Follow us:

You may also like


Zbiorniki wody deszczowej

Zbiorniki wody deszczowej

Zbiorniki na deszczówkę to zbiorniki przeznaczone do przechowywania wody deszczowej. Woda zebrana z powierzchni dachowych może być magazynowana i wykorzystywana w gospodarstwie domowym. W większości przypadków jest ekologiczną i korzystną kosztowo alternatywą dla odprowadzania wody do kanalizacji. A ponieważ koszty wody pitnej gwałtownie wzrastają w ciągu ostatnich 10 lat, warto zastanowić się nad wykorzystaniem wody […]

read more
Zużycie i koszty wody pitnej w gospodarstwie domowym

Zużycie i koszty wody pitnej w gospodarstwie domowym

Średni koszt litra zimnej wody pitnej w Polsce wynosi około 11 groszy – 11 PLN za metr sześcienny (cena zwiera koszty wody oraz ścieków). W zależności miasta w którym zużywa się wodę, mogą one być wyższe lub niższe co można zobaczyć w kalkulatorze zużycia i kosztów wody. Warto wiedzieć, że cena wody dotyczy nie tylko […]

read more