Wykorzystanie wody opadowej do nawadniania ogrodu to nie tylko korzyści finansowe, ale dodatkowo woda opadowa to niska twardość oraz korzystne właściwości fizyko-chemiczne. W zależności od regionu woda z sieci wodociągowej zawiera dużo związków wapnia (tzw. „twarda woda”) i dlatego nie jest dobrze tolerowana przez rododendrony, kamelie i niektóre inne rośliny ogrodowe. Również dodatki konserwujące wodę, takie jak chlor, fluor czy ozon, nie są szczególnie dobre dla wielu roślin.
Woda deszczowa wykorzystywana jako woda do nawadniania, nie musi być uzdatniana tak kosztownie jak woda pitna, ponieważ nie zatyka otworów dysz systemu nawadniającego.
Nawadnianie ogrodów jest bardzo istotnym działaniem w przypadku gdy posiadamy uprawy czy to kwiatowe, warzywne czy też drzewne. Najprostszym sposobem nawadniania jest nabieranie wody ręcznie do konewki i następnie podlewane ogrodu bez udziału automatycznych systemów nawadniających.
Zapotrzebowanie na wodę do podlewania wynosi średnio ok. 3 – 4 litrów / m2 upraw dziennie (tradycyjne podlewanie konewką). Ilość tej wody można obniżyć dzięki zastosowaniu systemów podlewania kropelkowego. W tym przypadku ilość wody może spaść do ok. 1 litra na m2.
Doskonałym źródłem wody do nawadniania ogrodów może być woda deszczowa, która świetnie nadaje się do tych celów i w większości przypadków jest bezpłatna (nie ponosimy kosztów jej uzyskania, poza inwestycją w instalację nawadniania).
Szczególnie ważne jest nawadnianie automatyczne w przypadku wyjazdów na urlop lub w okresach naszej nieobecności. Jednym z rozwiązań w takim przypadku może być skorzystanie z pomocy sąsiadów, ale co będzie wtedy, gdy sąsiad wyjedzie na urlop w tym samym czasie lub będzie miał inne zajęcia?
Automatyzacja nawadniania ogrodów pozwala na średniookresowe nawadnianie ogrodów zupełnie bez naszego udziału (zastosowanie programowalnych sterowników, zarządzających ilością dozowanej wody oraz okresami w których następuje nawadnianie naszych upraw), a wszystko to odbywa się bez naszego udziału