Nawadnianie ogrodu wodą opadową

24 lutego, 2020   /   byadmin  / Categories :  Woda opadowa, Zastosowanie wody deszczowej
Nawadnianie ogrodu

Wykorzystanie wody opadowej do nawadniania ogrodu to nie tylko korzyści finansowe, ale dodatkowo woda opadowa to niska twardość oraz korzystne właściwości fizyko-chemiczne. W zależności od regionu woda z sieci wodociągowej zawiera dużo związków wapnia (tzw. „twarda woda”) i dlatego nie jest dobrze tolerowana przez rododendrony, kamelie i niektóre inne rośliny ogrodowe. Również dodatki konserwujące wodę, takie jak chlor, fluor czy ozon, nie są szczególnie dobre dla wielu roślin.

Woda deszczowa wykorzystywana jako woda do nawadniania, nie musi być uzdatniana tak kosztownie jak woda pitna, ponieważ nie zatyka otworów dysz systemu nawadniającego.

Nawadnianie ogrodów jest bardzo istotnym działaniem w przypadku gdy posiadamy uprawy czy to kwiatowe, warzywne czy też drzewne. Najprostszym sposobem nawadniania jest nabieranie wody ręcznie do konewki i następnie podlewane ogrodu bez udziału automatycznych systemów nawadniających.

Kalkulatory instalacji małej retencji

Zapotrzebowanie na wodę do podlewania wynosi średnio ok. 3 – 4 litrów / m2 upraw dziennie (tradycyjne podlewanie konewką). Ilość tej wody można obniżyć dzięki zastosowaniu systemów podlewania kropelkowego. W tym przypadku ilość wody może spaść do ok. 1 litra na m2.

Doskonałym źródłem wody do nawadniania ogrodów może być woda deszczowa, która świetnie nadaje się do tych celów i w większości przypadków jest bezpłatna (nie ponosimy kosztów jej uzyskania, poza inwestycją w instalację nawadniania).

Szczególnie ważne jest nawadnianie automatyczne w przypadku wyjazdów na urlop lub w okresach naszej nieobecności. Jednym z rozwiązań w takim przypadku może być skorzystanie z pomocy sąsiadów, ale co będzie wtedy, gdy sąsiad wyjedzie na urlop w tym samym czasie lub będzie miał inne zajęcia?

Automatyzacja nawadniania ogrodów pozwala na średniookresowe nawadnianie ogrodów zupełnie bez naszego udziału (zastosowanie programowalnych sterowników, zarządzających ilością dozowanej wody oraz okresami w których następuje nawadnianie naszych upraw), a wszystko to odbywa się bez naszego udziału

Nawadnianie ogrodu

  • Follow us:

You may also like


Zbiorniki wody deszczowej

Zbiorniki wody deszczowej

Zbiorniki na deszczówkę to zbiorniki przeznaczone do przechowywania wody deszczowej. Woda zebrana z powierzchni dachowych może być magazynowana i wykorzystywana w gospodarstwie domowym. W większości przypadków jest ekologiczną i korzystną kosztowo alternatywą dla odprowadzania wody do kanalizacji. A ponieważ koszty wody pitnej gwałtownie wzrastają w ciągu ostatnich 10 lat, warto zastanowić się nad wykorzystaniem wody […]

read more
Zużycie i koszty wody pitnej w gospodarstwie domowym

Zużycie i koszty wody pitnej w gospodarstwie domowym

Średni koszt litra zimnej wody pitnej w Polsce wynosi około 11 groszy – 11 PLN za metr sześcienny (cena zwiera koszty wody oraz ścieków). W zależności miasta w którym zużywa się wodę, mogą one być wyższe lub niższe co można zobaczyć w kalkulatorze zużycia i kosztów wody. Warto wiedzieć, że cena wody dotyczy nie tylko […]

read more