Woda opadowa (deszczowa)

23 maja, 2020   /   byadmin  / Categories :  Woda opadowa
Woda deszczowa

Woda deszczowa jest częścią naturalnego obiegu wody w środowisku i w normalnych warunkach jest  czysta i niezanieczyszczona. Jednak gdy tylko opuści tereny naszych posesji czy osiedli jako opad, może wykazywać mniejsze lub większe zanieczyszczenia. Stopień zanieczyszczenia wody opadowej w dużej mierze będzie zależeć od stopnia zanieczyszczenia gleby, na którą spada.

Woda deszczowa ma bardzo dobre właściwości fizyko-chemiczne i nadaje się do szeregu zastosowań w gospodarstwie domowym. To co wyróżnia przede wszystkim wodę deszczową to niska zawartość związków odpowiedzialnych za tworzenie się kamienia (dzięki tej właściwości nie będzie występowało zatykanie się otworów zasilających rurociągów). Ilość i jakość wody deszczowej zależy od wielkości dachów budynków oraz nieruchomości z której jest zbierana.

Co prawda polskie prawodawstwo określa deszczówkę jako ścieki, (należy do szerokiej kategorii wód opadowych) natomiast w zależności od sposobu i miejsca jej zbierania może ona mieć całkiem niezłe własności jakościowe. Wynika to z faktu, że woda opadowa to zarówno woda zbierana z chodnika czy drogi (może zawierać różne zbrudzenia stałe i ciekłe). Z drugiej strony deszczówka to również woda zbierana z dachu skośnego budynku, gdzie praktycznie nawet nie była w stanie zostać znacznie zabrudzona (z dachu, poprzez system rynien trafia do zbiornika wody deszczowej).

Szczególnie czysta woda deszczowa to woda zbierana z dachów pokrytych blachą (blacha trapezowa, blachodachówka, czy blacha rąbkowa) oraz dachówkami ceramicznymi. Dużo gorzej z czystością wygląda w sytuacja z czystością wody deszczowej, gdy dach ma powierzchnię pokrytą papą lub gontem.

Zabrudzenia deszczówki mogą pochodzić również z powietrza (spaliny, pyłki, zanieczyszczenia pochodzące z przemysłu) oraz oczywiście z powierzchni dachu na której mogą się występować w różnej formie (odchody ptasie, pyłki roślin, kurz, liście).

W zależności od ilości występujących zanieczyszczeń może być zasadnym stosowanie filtrów, aby uzyskać wodę deszczową przeznaczoną do różnych celów gospodarczych.

Jednocześnie woda deszczowa z uwagi na niewielką ilość składników mineralnych nie nadaje się do wykorzystania do celów spożywczych (jej właściwości fizyko-chemiczne są zbliżone do wody destylowanej).

Woda opadowa

  • Follow us:

You may also like


Zużycie i koszty wody pitnej w gospodarstwie domowym

Zużycie i koszty wody pitnej w gospodarstwie domowym

Średni koszt litra zimnej wody pitnej w Polsce wynosi około 11 groszy – 11 PLN za metr sześcienny (cena zwiera koszty wody oraz ścieków). W zależności miasta w którym zużywa się wodę, mogą one być wyższe lub niższe co można zobaczyć w kalkulatorze zużycia i kosztów wody. Warto wiedzieć, że cena wody dotyczy nie tylko […]

read more
Woda opadowa w ogrodzie

Woda opadowa w ogrodzie

Region, w którym znajduje się ogród, ma duży wpływ na ilość potrzebnej wody. Jeśli mieszkasz w regionie, w którym naturalnie pada częściej, potrzeba mniej dodatkowej wody. Jeśli jednak mieszkasz w okolicy, w której godziny nasłonecznienia są zwykle dłuższe i jest mniej opadów, musisz również więcej podlewać. Generalnie można przyjąć, że przeciętny ogród w ciągu tygodnia […]

read more