Woda deszczowa w przemyśle

12 sierpnia, 2020   /   byadmin  / Categories :  Woda opadowa, Zastosowanie wody deszczowej
Woda w przmyśle

Przemysł i handel są kolejnymi obszarami wykorzystania wody deszczowej zarówno do procesów technologicznych w produkcji, do chłodzenia oraz do ochrony przeciwpożarowej. Ponadto podobnie jak to jest w przypadku gospodarstw domowych możliwe jest również wykorzystanie wody deszczowej do spłukiwania toalet.

Przykładowo w przypadku firm produkcyjnych zużywających duże ilości wody do chłodzenia w obiegach technologicznych, możemy oszczędzić koszty nie tylko na zakupie wody, ale także na dodatkowych środkach związanych z jej przygotowaniem (woda deszczowa nie zawiera kamienia, który występuje w wodze sieciowej).

Wodę deszczową można trzymać w zbiornikach o pojemności osiągającej wartość nawet 1000 m3, które mogą być wykonane w wersji podziemnej (trzymając wodę pod ziemią dodatkowo będzie osiągnięty efekt chłodzenia wody). Może mieć to duże znaczenie w przypadku konieczności chłodzenia wody w obiegach technologicznych.

W przypadku wody deszczowej wykorzystywanej w procesach technologicznych i trzymanej w zbiornikach istnieje możliwość jej wykorzystania do celów ochrony przeciwpożarowej.

Możliwe obszary zastosowań wody opadowej mogą obejmować:
– Zaopatrzenie w wodę gaśniczą
Spłukiwanie toalet
– Obiegi chłodnicze / woda technologiczna
– Systemy mycia metali
Pralnie
Mycie samochodów
– Mycie wysokociśnieniowe
– Czyszczenie kanalizacji
– Sprzątanie ulic
Nawadnianie nasadzeń (trawa,, drzewa, kwiaty)
Nawadnianie obiektów sportowych
Nawadnianie na cmentarzach
Nawadnianie w szkółkach ogrodniczych

Wykorzystanie wody deszczowej w przemyśle to nie tylko oszczędność kosztów, ale to także wspieranie środowiska – w wielu obiegach technologicznych jakość wody deszczowej jest zupełnie wystarczająca do osiągnięcia założonych celów.

Woda opaadowa w przemyśle

  • Follow us:

You may also like


Zbiorniki wody deszczowej

Zbiorniki wody deszczowej

Zbiorniki na deszczówkę to zbiorniki przeznaczone do przechowywania wody deszczowej. Woda zebrana z powierzchni dachowych może być magazynowana i wykorzystywana w gospodarstwie domowym. W większości przypadków jest ekologiczną i korzystną kosztowo alternatywą dla odprowadzania wody do kanalizacji. A ponieważ koszty wody pitnej gwałtownie wzrastają w ciągu ostatnich 10 lat, warto zastanowić się nad wykorzystaniem wody […]

read more
Zużycie i koszty wody pitnej w gospodarstwie domowym

Zużycie i koszty wody pitnej w gospodarstwie domowym

Średni koszt litra zimnej wody pitnej w Polsce wynosi około 11 groszy – 11 PLN za metr sześcienny (cena zwiera koszty wody oraz ścieków). W zależności miasta w którym zużywa się wodę, mogą one być wyższe lub niższe co można zobaczyć w kalkulatorze zużycia i kosztów wody. Warto wiedzieć, że cena wody dotyczy nie tylko […]

read more