Woda deszczowa w przemyśle

Przemysł i handel są kolejnymi obszarami wykorzystania wody deszczowej zarówno do procesów technologicznych w produkcji, do chłodzenia oraz do ochrony przeciwpożarowej. Ponadto podobnie jak to jest w przypadku gospodarstw domowych możliwe jest również wykorzystanie wody deszczowej do spłukiwania toalet.

Przykładowo w przypadku firm produkcyjnych zużywających duże ilości wody do chłodzenia w obiegach technologicznych, możemy oszczędzić koszty nie tylko na zakupie wody, ale także na dodatkowych środkach związanych z jej przygotowaniem (woda deszczowa nie zawiera kamienia, który występuje w wodze sieciowej).

Wodę deszczową można trzymać w zbiornikach o pojemności osiągającej wartość nawet 1000 m3, które mogą być wykonane w wersji podziemnej (trzymając wodę pod ziemią dodatkowo będzie osiągnięty efekt chłodzenia wody). Może mieć to duże znaczenie w przypadku konieczności chłodzenia wody w obiegach technologicznych.

W przypadku wody deszczowej wykorzystywanej w procesach technologicznych i trzymanej w zbiornikach istnieje możliwość jej wykorzystania do celów ochrony przeciwpożarowej.

Możliwe obszary zastosowań wody opadowej mogą obejmować:
– Zaopatrzenie w wodę gaśniczą
Spłukiwanie toalet
– Obiegi chłodnicze / woda technologiczna
– Systemy mycia metali
Pralnie
Mycie samochodów
– Mycie wysokociśnieniowe
– Czyszczenie kanalizacji
– Sprzątanie ulic
Nawadnianie nasadzeń (trawa,, drzewa, kwiaty)
Nawadnianie obiektów sportowych
Nawadnianie na cmentarzach
Nawadnianie w szkółkach ogrodniczych

Wykorzystanie wody deszczowej w przemyśle to nie tylko oszczędność kosztów, ale to także wspieranie środowiska – w wielu obiegach technologicznych jakość wody deszczowej jest zupełnie wystarczająca do osiągnięcia założonych celów.

Woda opaadowa w przemyśle

Scroll to Top