Jeśli mamy problem z gromadzeniem się wody deszczowej w miejscach do tego nie przeznaczonych (podmywanie domu, zalewanie garażu lub innych części nieruchomości), wtedy możemy ukształtować teren w taki sposób, żeby przekierować wodę w miejsca, w których będzie ona wsiąkać w ziemię.
Zgodnie z polskim prawem jako właściciel nieruchomości nie powinniśmy odprowadzać wody opadowej na ulicę (z dachu budynku). Dlatego zagospodarowanie tych wód to albo gromadzenie ich w zbiornikach retencyjnych lub właśnie rozprowadzenie wody deszczowej na posesji, w szczególności może ono obejmować:
– rozsączanie wody deszczowej do gruntu, co w szczególności może zostać zrealizowane w przypadku gruntów przepuszczalnych i przy niskim poziomie wody gruntowej. Służą do tego instalacje retencyjno-rozsączającym które umożliwiają stworzenie podziemnych obszary magazynowania wody, z których woda deszczowa wsiąka w grunt
– gromadzenie wody deszczowej w zbiornikach, z których woda następnie jest wykorzystana do podlewania ogrodu w okresach bezdeszczowych
– odprowadzenie wody do istniejącej kanalizacji (jeśli taką możliwość posiadamy na naszej posesji).
Podobne działania do rozsączania podejmuje się przy tworzeniu terenów, na które kierowana jest woda w czasie powodzi (zostają celowo podtopione po to, aby zmniejszyć główny strumień wody, który bez takich działań mógłby doprowadzić do podtopienia terenów zurbanizowanych).
Rozprowadzenie wody może być wykonane również za pośrednictwem wykopów, w których będzie gromadzona nadmiarowa woda (woda, która przelewa się po zapełnieniu zbiornika) lub za pośrednictwem innych elementów (np. specjalnej konstrukcji siatkowej wkopanej do ziemi).
W przypadku stosowania instalacji retencyjno – rozsączających ważne jest zachowanie odpowiednich odległości od budynku:
– 2,0 m – budynek z izolacją
– 5,0 m – budynek bez izolacji
Z uwagi na nadmiarowe wprowadzanie wody do gruntu, warto również lokalizować takie instalacje retencyjno-rozsączających z dala od innych elementów otoczenia, w szczególności:
– 3 m od drzew
– 2 m od granicy działki, drogi publicznej lub ulicy
– 1,5 m od rurociągów gazowych i wodociągowych
– 0,8 m od kabli elektrycznych
– 0,5 m od kabli telekomunikacyjnych