Ile uzyskamy wody z dachu

30 sierpnia, 2020   /   byadmin  / Categories :  Koszty i planowanie inwestycji, Woda opadowa
Ile wody z dachu

Ilość wody uzyskiwanej z dachu zależy od kilku czynników, z których najważniejszy to jego powierzchnia.

Istotnym elementem jest również lokalizacja w której będziemy uzyskiwali wodę opadową – w tym przypadku musimy spojrzeć na mapę opadów i w zależności od rejonu Polski uzysk może wynieść do 600 do nawet 1200 mm/m2.

Kolejnym czynnikiem jest kąt nachylenia dachu (powierzchnia dachu nie jest równa powierzchni na którą spada woda opadowa (im większy kąt, tym bardziej zmniejsza się uzysk z jednostki powierzchni dachu (jeśli dach ma powierzchnię 100 m2, to taka powierzchnia będzie wykorzystywana wtedy gdy dach jest płaski, przy każdorazowym nachyleniu powierzchnia czynna będzie mniejsza od 100 m2).

Kalkulatory instalacji małej retencji

Ostatnim kryterium jest rodzaj pokrycia dachu. Największe uzyski otrzymujemy z dachów pokrytych blachą trapezową lub blachodachówką. W tym przypadku wsiąkanie wody w powierzchnię dachu prawie nie występuje (poza odparowywaniem wody , szczególnie przy nagrzaniu powierzchni dachu w okresie letnim). Niewielkie wsiąkanie występuje również na dachówkach ceramicznych, natomiast zdecydowanie większe wsiąkania występuje przy dachach pokrytych papą, gontem oraz z powierzchni porośniętej mchami lub inną roślinnością.

Woda opadowa może być zbierana nie tylko z dachów budynków znajdujących się na naszej działce. Oczywiście jeśli działka nie jest zabetonowana, wtedy woda w naturalny sposób będzie wsiąkać w ziemię. Jeśli jednak będziemy mieli posesję zabudowaną płytami chodnikowymi lub brukiem to oczywiście jest również możliwość zbierania wody opadowej z takiej powierzchni (nie będzie miała takiej czystości jak woda zbierana z dachu, ale po przefiltrowaniu może również być wykorzystywana do różnych celów w gospodarstwie domowym). 

Zapraszamy również do skorzystania z kalkulatora opadów w Polsce (dane odnoszą się do 2019 roku):

  • Follow us:

You may also like


Zużycie i koszty wody pitnej w gospodarstwie domowym

Zużycie i koszty wody pitnej w gospodarstwie domowym

Średni koszt litra zimnej wody pitnej w Polsce wynosi około 11 groszy – 11 PLN za metr sześcienny (cena zwiera koszty wody oraz ścieków). W zależności miasta w którym zużywa się wodę, mogą one być wyższe lub niższe co można zobaczyć w kalkulatorze zużycia i kosztów wody. Warto wiedzieć, że cena wody dotyczy nie tylko […]

read more
Woda opadowa w ogrodzie

Woda opadowa w ogrodzie

Region, w którym znajduje się ogród, ma duży wpływ na ilość potrzebnej wody. Jeśli mieszkasz w regionie, w którym naturalnie pada częściej, potrzeba mniej dodatkowej wody. Jeśli jednak mieszkasz w okolicy, w której godziny nasłonecznienia są zwykle dłuższe i jest mniej opadów, musisz również więcej podlewać. Generalnie można przyjąć, że przeciętny ogród w ciągu tygodnia […]

read more