Instalacje rurociągowe wody opadowej
30 sierpnia, 2020 / byadmin / Categories : Elemery instalacji zbierania wody opadowej, Wykonanie instalacji zbierania wody opadowej
W zależności od rodzaju instalacji wodociągowej do jej wykonania mogą być wykorzystane zarówno rury wysokociśnieniowe, jak również bezciśnieniowe.
Zwykle instalacje wodociągowe wody pitnej wykonane są w technologii ciśnieniowej, ponieważ występuje w nich trwale ciśnienie max. 6 bar. Natomiast typowe instalacje przeznaczone do rozprowadzania wody deszczowej są wykonane w technologii niskociśnieniowej lub bezciśnieniowej.
Pierwsze stosowane są najczęściej w przypadku instalacji wyposażonych w pompy obiegowe, które aby przesłać wodę na dłuższe odcinki muszą wytworzyć ciśnienie w rurociągu (najczęściej wykorzystywane są w przypadku zbiorników zakopanych w ziemi). Drugie natomiast można wykonać w przypadku zbiorników umieszczonych na gruncie, wykorzystując przy tej okazji różnice ciśnień i/lub spadków. Małe ciśnienie można wytworzyć umieszczając zbiornik na podeście lub na dachu, co pozwoli zupełnie zrezygnować z pompy.
Rury najczęściej wykonane z tworzyw sztucznych (HDPE, LDPE, PCV, PP) i ich ciśnienie robocze zależy przede wszystkim od grubości ścianek.
Rury z tworzywa sztucznego zwykle są łączone za pomocą kształtek i skręcane wodoszczelnie za pomocą nakrętek łączących. Jedynym wymaganym narzędziem przy docinaniu rur z tworzyw sztucznych są nożyce do rur. Przy większych średnicach rur (powyższej 75 mm) może być niezbędne zgrzewanie, przy czym zarówno połączenia skręcane, jak również zgrzewane są połączeniami ciśnieniowymi (ciśnienie od 3 bar).
Jeśli przy rurociągu nie jest niezbędne uzyskiwanie wysokich ciśnień, wtedy można sięgnąć po rury wykonane z PCV, które można je łączyć na wcisk (połączenia bezciśnieniowe).
W sytuacji gdy wiemy, że woda opadowa lub woda innego pochodzenia, może być zabrudzona przez części stałe, wtedy warto pomyśleć o założeniu filtra wody (konieczność zastosowania takiego filtra może wynikać również z charakterystyki zastosowanej pompy).
Podczas instalowania rurociągów muszą być spełnione następujące aspekty bezpieczeństwa ich pracy:
- Regularna konserwacja rurociągu/instalacji
- Stały przepływ wody zapobiegający stagnacji wody
- Usunięcie wszystkich przedmiotów przed uruchomieniem (mogących się znaleźć wewnątrz rurociągu)
- Ochrona rurociągu przed wpływami zewnętrznymi
- Unikanie przepływów wstecznych wody
Rurociągi nawadniające można wykonać z tworzywa sztucznego jako sztywne (najczęściej PE), giętkie (wąż wzmacniany, najczęściej wykorzystywany do podłączenia pompy wody), względnie z wykorzystaniem taśmy nawadniającej, która ma wbudowane w tworzywo otwory rozmieszczone w stałej odległości.
You may also like

Zbiorniki wody deszczowej
Zbiorniki na deszczówkę to zbiorniki przeznaczone do przechowywania wody deszczowej. Woda zebrana z powierzchni dachowych może być magazynowana i wykorzystywana w gospodarstwie domowym. W większości przypadków jest ekologiczną i korzystną kosztowo alternatywą dla odprowadzania wody do kanalizacji. A ponieważ koszty wody pitnej gwałtownie wzrastają w ciągu ostatnich 10 lat, warto zastanowić się nad wykorzystaniem wody […]
read more
Przygotowanie wody
W związku z faktem, że woda opadowa na drodze do zbiornika w którym jest zbierana, może podlegać zabrudzeniu (liście, odchody ptasie, pyłki roślin, cząstki smogu), zwykle zaleca się jej przygotowanie do określonych zastosowań. Niezbędne działania związane z przygotowaniem wody uzależnione są od przeznaczenia wody deszczowej. Jeżeli woda deszczowa ma być wykorzystywana tylko do nawadniania ogrodu, […]
read more