Roczna ilość opadów w Polsce zmienia się każdego roku i zależy od wielu czynników takich jak temperatura, lokalizacja, róża wiatrów.
Większość frontów niosących ze sobą chmury deszczowe pochodzi z południa i z zachodu Europy. Opady to nic innego jak woda, która podlegając parowaniu (opady deszczowe i śniegowe, jeziora, stawy, morze, ocean) przemieszcza się w postaci chmur i następnie opada w formie deszczu na ziemię. IMiGW rejestruje wielkość opadów w Polsce w różnych porach roku i na stronach Instytutu możemy uzyskać informacje na temat wielkości opadów w określonej lokalizacji. Jednocześnie wiatry wiejące szczególnie w okresie letnim dodatkowo wysuszają glebę i ten efekt wzmaga zjawisko suszy w Polsce.
Dodatkowo okazuje się, że w Polsce Centralnej występuje zdecydowanie mniej opadów, niż w pozostałych regionach (ilości opadów w Kaliszu, czy w Płocku mogą być nawet 2 -3 razy niższe niż na przykład w Bielsku-Białej). Dlatego dużo rolników z tych regionów zagrożonych suszą stosuje dodatkowe systemy nawadniające, w celu zabezpieczenia swoich zbiorów (bez takiej alternatywy niestety mogło by się okazać, że co drugi rok plony wysychają, przez zbiorami).
Jednocześnie wzrosty temperatur w okresie letnim wysuszające glebę, oraz okresowe braki opadów sprawiają, że coraz więcej osób prowadzących uprawy roślin stara się zabezpieczyć swoje plony budując systemy nawadniające.
Roczna ilość opadów jest podstawą do przeprowadzenia obliczeń możliwych uzysków wody opadowej w przypadku budowania instalacji małej retencji (w dowolnej lokalizacji w Polsce).
Przy czym z uwagi na fakt, że występuje różna intensywność opadów w różnych miesiącach roku, dlatego należy przewidzieć okresowe jej niedobory i tym samym warto przewidzieć ewentualne przewymiarowanie zbiornika na wodę deszczową.
Zapraszamy również do skorzystania z kalkulatora opadów w Polsce (dane odnoszą się do 2019 roku):