Susza w Polsce

30 sierpnia, 2020   /   byadmin  / Categories :  Woda opadowa, Zastosowanie wody deszczowej
Susza w Polsce

Gdy spojrzymy na ilość opadów na mapie Polski, to poza centralnymi regionami kraju sytuacja nie wygląda tak źle. Ale aby prześledzić przyczyny występowania suszy, trzeba wziąć pod uwagę zdecydowanie więcej czynników. 

Teoretycznie roczne ilości opadów w Polsce wcale nie maleją, jednakże z uwagi na wzrost średniorocznych i miesięcznych temperatur oraz występowanie różnych anomalii pogodowych (silne wiatry), następuje przyspieszone wysuszanie ziemi i woda opadowa nie jest w stanie dojść do warstw ukorzenionych przez rośliny. Pierwszy efekt takiego stanu rzeczy można rozpoznać po szybkim zrzucaniu liści lub owoców przez rośliny – jest to pierwszy efekt obronny, który rośliny stosują w sytuacji zagrożenia.

Wzrosty temperatur dotyczą praktycznie wszystkich miesięcy w roku, a szczególne widoczne są w okresie letnim (od maja do lipca). Poza tym istotne znaczenie ma również częstotliwość występowania opadów oraz rodzaj gleby.  Gdy ziemia składa się głównie z piasku, wtedy woda stosunkowo szybko przenika do głębszych warstw ziemi, gdzie nie sięgają korzenie roślin.

Krótkotrwały i drobny deszcz nie jest w stanie właściwie podlać upraw i skutkuje to efektem, który występuje w Polsce od kilku lat, to znaczy wysychaniem upraw.

Wpływ na obniżanie się poziomu wód gruntowych ma również ciągłe zabetonowywanie różnych regionów miejskich związane ze wzrostem ich urbanizacji. Zabetonowana powierzchnia nie przepuszcza wody i sprawia, że woda spadająca na nią z nieba odprowadzana jest do kanalizacji i tym samym spada poziom wód gruntowych.  Z drugiej strony tereny na których rosną drzewa rzucają cień, który obniża temperaturę ziemi oraz przyczynia się do spowolnienia parowania wody.

Dlatego tak ważne jest zachowanie równowagi miedzy urbanizacją i kreowaniem przestrzeni zielonych. 

Deficyt opadów na obszarach wiejskich przyczynia się do tego, że rolnicy przeprowadzają odwierty w celu wykonywania studni. Przy dużej liczbie studni na niewielkim obszarze pogłębiają się problemy z dostępem do wody. Niestety zbyt często sięgamy do zasobów podziemnych, zamiast w pierwszej kolejności sięgać po zasoby znajdujące się na powierzchni ziemi. 

W walce z pogłębiającą się suszą ważne jest wdrożenie na szeroką skalę małej retencji na obszarach leśnych, rolnych oraz w miastach. Leśnictwo i rolnictwo muszą skierować się w kierunku małej retencji, ponieważ kolejne lata pokazują, że susza staje się stałym obrazem naszego krajobrazu.

Susza w Polsce

 

  • Follow us:

You may also like


Zbiorniki wody deszczowej

Zbiorniki wody deszczowej

Zbiorniki na deszczówkę to zbiorniki przeznaczone do przechowywania wody deszczowej. Woda zebrana z powierzchni dachowych może być magazynowana i wykorzystywana w gospodarstwie domowym. W większości przypadków jest ekologiczną i korzystną kosztowo alternatywą dla odprowadzania wody do kanalizacji. A ponieważ koszty wody pitnej gwałtownie wzrastają w ciągu ostatnich 10 lat, warto zastanowić się nad wykorzystaniem wody […]

read more
Zużycie i koszty wody pitnej w gospodarstwie domowym

Zużycie i koszty wody pitnej w gospodarstwie domowym

Średni koszt litra zimnej wody pitnej w Polsce wynosi około 11 groszy – 11 PLN za metr sześcienny (cena zwiera koszty wody oraz ścieków). W zależności miasta w którym zużywa się wodę, mogą one być wyższe lub niższe co można zobaczyć w kalkulatorze zużycia i kosztów wody. Warto wiedzieć, że cena wody dotyczy nie tylko […]

read more