Instalacja małej retencji może zostać wyposażona w różnego rodzaju sensory pomiarowe, pozwalające na inteligentne nią zarządzanie.
W szczególności mogą to być:
- sensory poziomu wody,
- liczniki zużycia wody (pomiar ilości przepływającej wody),
- sensory pomiarowe wartości PH wody,
- sensory pomiaru przewodności wody.
W zależności od niezbędnej funkcjonalności instalacji retencyjnej zwykle układy automatycznej regulacji, które na podstawie różnych wartości fizyko-chemicznych (pochodzących z sensorów pomiarowych), będą w stanie dokonywać przełączeń różnych elementów wykonawczych (zaworów elektrycznych, układów dawkowania różnych substancji, filtrów, i innych).
Armatura oraz inne układy instalacji mogą być zintegrowane z siecią bezprzewodową WiFi, a dostęp do nich może być zrealizowany za pomocą smartfona lub tabletu z zainstalowaną aplikacją mobilną.
W ten sposób możemy przeprowadzać automatyczny proces uzdatniania wody, czyli przygotowania jej do różnych zastosowań.
W pełni automatyczne systemy przygotowania wody, przy zastosowaniu technologii usuwania kamienia opartej na procesie wymiany jonowej, są w stanie zapewnić miękką wodę wykorzystywaną do różnych celów.
Woda pitna transportowana do naszych domów może zawierać cząstki metalowe, piasek i inne ciała obce z sieci rurociągowej. W celu wyłapania takich zanieczyszczeń możliwe jest zastosowanie filtrów, których zadaniem jest zatrzymanie wszystkich cząsteczek brudu oraz zapewnienie odpowiedniej czystości wody.