Planowanie instalacji małej retencji

31 sierpnia, 2020   /   byadmin  / Categories :  Dobre przykłady inwestycji, Koszty i planowanie inwestycji, Uncategorized

Przeprowadzając proces planowania instalacji małej retencji w pierwszej kolejności musimy określić nasze roczne zapotrzebowanie na wodę opadową (ilość wody zależy od zakresu jej zastosowań, liczby mieszkańców, wielkości ogrodu, itp).

Następnie musimy ustalić możliwości uzysku wody deszczowej w skali roku z powierzchni dachowych, jakie mamy na naszej posesji (dom mieszkalny, garaż, wiata, inne).

Po ustaleniu ilości zbieranej wody deszczowej musimy określić wielkość zbiornika, jaki będziemy chcieli zainstalować (wielkość zbiornika warto dobrać w ten sposób, żeby mieć zapas związany z możliwością braku występowania opadów przez określone okres czasu).

Planując przebieg instalacji zasilania wodą deszczową musimy uwzględnić straty ciśnień wody występujące na wszystkich elementach instalacji rurociągowej (rury, łuki, trójniki, złączki) oraz różnicę spadku ciśnień (związaną z różnicą wysokości). W tym przypadku warto pamiętać, że im mniejsza średnica zastosowanych rur w instalacji wodociągowej, tym większe będą występowały spadki ciśnień.

Kalkulatory instalacji małej retencji

Na podstawie ustalonych spadków ciśnień możemy dobrać pompę wodną, która będzie pompować wodę w miejsce jej wykorzystania.

Systemy ściekowe należy zaplanować i zamontować w taki sposób, aby nie zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu użytkowników i osób przebywających w budynku:

cofanie się ścieków do budynku

nieszczelność instalacji

– przenikanie gazów kanalizacyjnych do budynku

– zanieczyszczenie instalacji wody pitnej

naprężenia mechaniczne (przenoszenie n elementy instalacji)

skutki mrozu (pęknięcie instalacji)

korozja elementów instalacji

Planowanie instalacji opadowej

Instalacje rurociągowe muszą być wykonane w taki sposób, aby zawsze było zapewnione odprowadzanie ścieków (usuwanie brudu i wody deszczowej). Dlatego na etapie projektowania projektant musi sprawdzić warunki, w których odprowadzanie ścieków i / lub wody deszczowej może być bezpiecznie przeprowadzone, lub musi wyjaśnić klientowi i odpowiedzialnym władzom, jakie środki należy podjąć.

Podczas planowania instalacji wody opadowej nie ma sensu budować dużego systemu zbierania wody deszczowej, ponieważ inwestycja powinna zwrócić się w jak najkrótszym czasie.

Zapraszamy również do skorzystania z kalkulatora opłacalności budowy instalacji małej retencji:

  • Follow us:

You may also like


Przygotowanie i serwisowanie instalacji nawadniającej

Przygotowanie i serwisowanie instalacji nawadniającej

Przed pierwszym uruchomieniem Zwykle dysze zraszające oraz rury dostosowane są do pracy pod ciśnieniem wody wynoszącym do 6 bar. Jeśli jednak ciśnienie wody będzie wyższe, wtedy należy zainstalować reduktory ciśnienia (ciśnienie wody ma wpływ na ilość wody, która pada na rośliny).  Czas nawadniania zależy od warunków glebowych, wzrostu roślin, naturalnych opadów, promieniowania słonecznego i warunków […]

read more
Podatek od deszczu

Podatek od deszczu

Podatek od betonu, to inna nazwa podatku dla obiektów które nie będą posiadały instalacji retencyjnych. Podatek od deszczu płaci się za zabudowanie nieruchomości, co skutkuje zmniejszaniem obszaru naturalnej retencji wody. Aktualnie podatek od deszczu płacony jest przez właścicieli działek o powierzchni ponad 3,5 tys. metrów kwadratowych, zabudowanych w co najmniej 70 proc. Jednakże planowane jest […]

read more