Przygotowanie wody

31 sierpnia, 2020   /   byadmin  / Categories :  Dobre przykłady inwestycji, Woda opadowa, Wykonanie instalacji zbierania wody opadowej
Przygotowanie wody opadowej

W związku z faktem, że woda opadowa na drodze do zbiornika w którym jest zbierana, może podlegać zabrudzeniu (liście, odchody ptasie, pyłki roślin, cząstki smogu), zwykle zaleca się jej przygotowanie do określonych zastosowań. Niezbędne działania związane z przygotowaniem wody uzależnione są od przeznaczenia wody deszczowej.

Jeżeli woda deszczowa ma być wykorzystywana tylko do nawadniania ogrodu, to nie są niezbędne wielkie inwestycje związane z przygotowaniem wody (wystarczy założenie filtra siatkowego na dachu w miejscu spływu wody do rynny pionowej).

Gdy woda deszczowa ma być wykorzystywana do bardziej wymagających celów (pranie, spłukiwanie muszli, kąpiel), to wtedy należy zastosować bardziej zaawansowane sposoby przygotowania wody – filtry drobnosiatkowe, filtry aktywne, stacje przygotowania wody, ozonowanie wody.

Proces ozonowania wody polega na rozpuszczaniu w niej ozonu gazowego, który zostaje wytworzony przez specjalne urządzenie – ozonator. Ozon doskonale rozpuszcza się w wodzie, w wyniku  przepuszczania bąbelków gazu przez wodę. Ozonowana woda pitna wykazuje zdecydowanie mniejszą ilość bakterii, odbarwień, oraz  przekształca rozpuszczone związki chemiczne w związki nierozpuszczalne, które wydalą się z kałem, i nie mają negatywnego wpływu na naszą krew.

Kalkulatory instalacji małej retencji

Jednym z bardziej zaawansowanych sposobów przygotowania wody opadowej jest jej naświetlanie lampami UV – dzięki czemu jest możliwa redukcja ilości bakterii występujących w wodzie.  Naświetlanie wody lampami UV stosuje się przy dezynfekcji końcowej w wodociągach, przy czym długości fali UV od 200 do 280 µm, ma największe właściwości bakteriobójcze (najskuteczniejsza długość fali elektromagnetycznej przy dezynfekcji to 253 µm).

 W celu zniszczenia różnych bakterii, drożdży, pierwotniaków, glonów czy grzybów stosowane są różne dawki promieniowania UV i wynoszą od 10 do nawet 6000 J/m2.

 

  • Follow us:

You may also like


Zużycie i koszty wody pitnej w gospodarstwie domowym

Zużycie i koszty wody pitnej w gospodarstwie domowym

Średni koszt litra zimnej wody pitnej w Polsce wynosi około 11 groszy – 11 PLN za metr sześcienny (cena zwiera koszty wody oraz ścieków). W zależności miasta w którym zużywa się wodę, mogą one być wyższe lub niższe co można zobaczyć w kalkulatorze zużycia i kosztów wody. Warto wiedzieć, że cena wody dotyczy nie tylko […]

read more
Woda opadowa w ogrodzie

Woda opadowa w ogrodzie

Region, w którym znajduje się ogród, ma duży wpływ na ilość potrzebnej wody. Jeśli mieszkasz w regionie, w którym naturalnie pada częściej, potrzeba mniej dodatkowej wody. Jeśli jednak mieszkasz w okolicy, w której godziny nasłonecznienia są zwykle dłuższe i jest mniej opadów, musisz również więcej podlewać. Generalnie można przyjąć, że przeciętny ogród w ciągu tygodnia […]

read more