Podatek od deszczu

Podatek od betonu, to inna nazwa podatku dla obiektów które nie będą posiadały instalacji retencyjnych. Podatek od deszczu płaci się za zabudowanie nieruchomości, co skutkuje zmniejszaniem obszaru naturalnej retencji wody. Aktualnie podatek od deszczu płacony jest przez właścicieli działek o powierzchni ponad 3,5 tys. metrów kwadratowych, zabudowanych w co najmniej 70 proc.

Jednakże planowane jest objęcie tym podatkiem działki o powierzchni przynajmniej 600 mkw., zabudowane w minimum połowie. Jeśli chodzi o rodzaj wykorzystania działek to nie ma on znaczenia, czyli będą go musieli ponosić zarówno osoby prywatne, jak również przedsiębiorcy.

Celem tego podatku jest zwiększenie poziomu zatrzymywania wody i poprawę dostępności zasobów wodnych w Polsce. Jednocześnie nowe prawo które ma wejść w życie w 2022 roku przewiduje również ułatwienia administracyjne dla inwestycji retencyjnych, a z drugiej strony przyjmuje się zasadę, że przynajmniej 30 proc. powierzchni każdej działki powinna stanowić powierzchnia biologicznie czynna (wchłaniająca naturalnie wodę).

Zapraszam do skorzystania z kalkulatora pozwalającego na obliczenie podatku od deszczu:
<iframe style=”width: 600px; height: 1050px; border: 0;” src=”/RETEN/index.html”></iframe>

Przewiduje się, że kwota podatku deszczowego będzie wynosił 50 gr (w skali roku) za każdy zabudowany metr kwadratowy, zatem jeśli działka ma powierzchnię 1.000 m2 i jest zabudowana w 60 proc. to podatek od deszczu będzie wynosił 300 zł w skali roku.
Taki podatek zapłaci posiadacz nieruchomości, jeśli nie inwestuje w urządzenia retencji wody deszczowej. Jednakże każda inwestycja w urządzenia retencyjne będzie zmniejszała wysokość tego podatku (decydującym będzie współczynnik zatrzymania wody na nieruchomości).

Jednocześnie planowane jest wprowadzenie szeregu ułatwień przy budowie urządzeń i instalacji retencyjnych, w tym między innymi związane z rezygnacji z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę.

Podatek od deszczu

Scroll to Top