Woda opadowa w ogrodzie

26 stycznia, 2022   /   byadmin  / Categories :  Woda opadowa, Zastosowanie wody deszczowej
Woda opadowa w ogrodzie

Region, w którym znajduje się ogród, ma duży wpływ na ilość potrzebnej wody. Jeśli mieszkasz w regionie, w którym naturalnie pada częściej, potrzeba mniej dodatkowej wody. Jeśli jednak mieszkasz w okolicy, w której godziny nasłonecznienia są zwykle dłuższe i jest mniej opadów, musisz również więcej podlewać.

Generalnie można przyjąć, że przeciętny ogród w ciągu tygodnia potrzebuje około 15-30 litrów wody na metr kwadratowy ogrodu. Aby jednak określić dokładną ilość wody, jakiej potrzebuje ogród, należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników.

Jednym z czynników jest wielkość ogrodu oraz rodzaj nasadzeń w nim występujących (rodzaj drzew, krzewów, warzyw oraz kwiatów).

Z drugiej strony coraz częściej występują zjawiska ekstremalne (burze, susza), a dodatkowo w przyszłości można się spodziewać, że temperatury latem będą jeszcze wyższe. W rezultacie tych wzrostów zapotrzebowanie ogrodu na wodę będzie w przyszłości nadal rosło, ponieważ więcej wody odparowuje z powodu silniejszego promieniowania słonecznego, a ziemia bardziej się nagrzewa.

Woda opadowa w ogrodzie

Jednym z istotnych czynników pod względem ilości niezbędnej wody są warunki nasłonecznienia i zacienienia powierzchni ogrodu. Tym samym zarówno lokalizacja, jak również otaczające budynki, czy drzewa będą miały znaczący wpływ zarówno na temperaturę, jak i godziny nasłonecznienia. Jeśli więc Twój ogród jest bardziej zacieniony, wtedy mniej wody wyparowuje na metr kwadratowy, niż gdy ogród jest całkowicie oświetlony światłem słonecznym przez cały dzień.

Innym czynnikiem determinującym ilość potrzebnej wody jest rodzaj gleby oraz warunki glebowe.
W praktyce najczęściej występują dwa typy gleby:
-> Gleby piaszczyste składają się z pojedynczych ziaren piasku. Ze względu na lekką konsystencję gleba piaszczysta jest bardzo przepuszczalna dla wody i tym samym nie mają możliwości magazynowania dużych ilości wody.
-> Gleby gliniaste: oprócz piasku zawierają części plastyczne. Gleby gliniaste mogą dobrze magazynować wodę, ale ze względu na ich gęstszy charakter nie mogą jednocześnie wchłonąć dużej ilości wody

Zapraszamy również do skorzystania z kalkulatora ogrodowego, który umożliwia obliczenie ilości wody niezbędnej do zatrzymania, poza wodą opadniętą na powierzchnię ogrodu podczas pogody deszczowej:

Dzięki kalkulatorowi można uzyskać również informacje na temat ilości wody opadowej w poszczególnych miesiącach roku, która zależy od wielu czynników (pora roku, region, wysokość nad poziomem morza).

  • Follow us:

You may also like


Zbiorniki wody deszczowej

Zbiorniki wody deszczowej

Zbiorniki na deszczówkę to zbiorniki przeznaczone do przechowywania wody deszczowej. Woda zebrana z powierzchni dachowych może być magazynowana i wykorzystywana w gospodarstwie domowym. W większości przypadków jest ekologiczną i korzystną kosztowo alternatywą dla odprowadzania wody do kanalizacji. A ponieważ koszty wody pitnej gwałtownie wzrastają w ciągu ostatnich 10 lat, warto zastanowić się nad wykorzystaniem wody […]

read more
Zużycie i koszty wody pitnej w gospodarstwie domowym

Zużycie i koszty wody pitnej w gospodarstwie domowym

Średni koszt litra zimnej wody pitnej w Polsce wynosi około 11 groszy – 11 PLN za metr sześcienny (cena zwiera koszty wody oraz ścieków). W zależności miasta w którym zużywa się wodę, mogą one być wyższe lub niższe co można zobaczyć w kalkulatorze zużycia i kosztów wody. Warto wiedzieć, że cena wody dotyczy nie tylko […]

read more