Zużycie i koszty wody pitnej w gospodarstwie domowym

30 stycznia, 2022   /   byadmin  / Categories :  Woda opadowa, Woda pitna
Woda pitna

Średni koszt litra zimnej wody pitnej w Polsce wynosi około 11 groszy – 11 PLN za metr sześcienny (cena zwiera koszty wody oraz ścieków). W zależności miasta w którym zużywa się wodę, mogą one być wyższe lub niższe co można zobaczyć w kalkulatorze zużycia i kosztów wody.

Warto wiedzieć, że cena wody dotyczy nie tylko wody pitnej, ale także ścieków – za tę ostatnią dostawcy wody pobierają opłaty odpowiadające zużytej wody (najczęściej przyjmuje się, że zużyta woda jest równa ilości odprowadzanych ścieków). Ciekawostką jest fakt, że koszty wody w miastach województwa śląskiego należą do najwyższych w Polsce (nierzadko są one co najmniej 2 razy większe od kosztów wody w innych miastach Polski).

Ponieważ w gospodarstwie domowym zwykle występuje większa liczba mieszkańców, dlatego zużycie nie koniecznie jest prostą sumą zużycia średniego dla każdego mieszkańca, które wynosi ok. 93 litry wody  dziennie. Ta ilość jest nieco mniejsza od innych krajów europejskich (poza krajami Europy Południowej, jak Grecji, Włoch, czy Hiszpanii, gdzie z uwagi na wysokie temperatury latem zużycie jest prawie 2 krotnie wyższe).

Zużycie wody w gospodarstwie domowym nie wzrasta proporcjonalnie do liczby osób. Jednym z powodów jest to, że zużycie wody związane ze sprzątaniem mieszkania, czy podlewaniem ogrodu nie jest związane z liczbą osób.

Większość wody pitnej zużywa się na prysznic lub kąpiel (ok. 32 proc.), spłukiwanie toalety (26 proc.) oraz pranie i mycie  (16 proc.).

Pranie

Wśród czynności, które są w stanie obniżyć zużycie wody w gospodarstwie domowym można wymienić:

 • Zamień wannę na prysznic (to oszczędność nie tylko wody, ale również energii do jej ogrzania)
 • Myj samochód wodą w wiaderku, zamiast węża
 • Wykonuj pranie w pralce tylko wtedy, gdy uzbierasz pełną pralkę rzeczy do prania
 • Zbieraj wodę deszczową, którą możesz wykorzystać do różnych celów (podlewanie roślin, mycie samochodu, spłukiwanie muszli w toalecie)
 • Zmywaj naczynia w zmywarce, względnie nie myj naczyń przy otwartym kranie (lepiej to zrobić w misce z wodą)
 • Gdy myjesz zęby to na czas ich szczotkowania zakręcaj kurek z wodą
 • Na bieżąco sprawdzaj czy nie ciekną krany, złączki lub rury instalacji wodociągowej (cieknący kran to olbrzymie straty wody)
 • Jeśli oprócz czasu kąpieli zmniejszysz temperaturę wody, zaoszczędzisz nie tylko wodę, ale także energię na jej podgrzanie
 • Kupując słuchawkę prysznicową zwróć uwagę na ilość wody przepuszczanej przez nią w ciągu minuty (na rynku można spotkać słuchawki generujące parę wodną)
 • W toalecie zastosuj muszlę wyposażoną w dwa przyciski spuszczania wody (tryb pełny to ok. 10 litrów, a tryb oszczędnościowy ok. 5 litrów)
 • Woda z mycia owoców może być wykorzystana do podlewania ogrodu (jeśli nie wykorzystujemy do tego celu środków chemicznych)
 • Przy podlewaniu ogrodu wykorzystuj systemy nawadniające (pozwalają zmniejszyć nawet dwukrotnie zużycie wody)

Oszczędzanie wody się opłaca, nie tylko dlatego, że ceny wody stale rosną. Przy wieloosobowej rodzinie koszty wody pitnej mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Zapraszamy również do skorzystania z kalkulatora zużycia i kosztów wody:

Z uwagi na fakt, że przedsiębiorstwa wodociągowe stosuję różne cenniki oraz dodatkowo naliczają koszty utrzymania sieci wodociągowej dlatego koszty zużycia  wody pitnej oraz odprowadzenia ścieków oczywiście mogą być wyższe od wyliczonych za pomocą kalkulatora.

 

 • Follow us:

You may also like


Woda opadowa w ogrodzie

Woda opadowa w ogrodzie

Region, w którym znajduje się ogród, ma duży wpływ na ilość potrzebnej wody. Jeśli mieszkasz w regionie, w którym naturalnie pada częściej, potrzeba mniej dodatkowej wody. Jeśli jednak mieszkasz w okolicy, w której godziny nasłonecznienia są zwykle dłuższe i jest mniej opadów, musisz również więcej podlewać. Generalnie można przyjąć, że przeciętny ogród w ciągu tygodnia […]

read more
Woda pitna

Woda pitna

Skład wody opadowej zależy od czystości powietrza, które napotyka podczas opadania i charakteryzuje się dużą zawartością gazów (tlenu, azotu, dwutlenku węgla) oraz od miejsca jej poboru (zbierana bezpośrednio do zbiornika wody opadowej lub z powierzchni ziemi). Woda opadowa może zawierać liczne substancje rozpuszczone (np. tlen, azot, dwutlenek węgla) oraz nierozpuszczone (m.in. pyły, sadze, mikroorganizmy, pyłki […]

read more