Zbiorniki na deszczówkę to zbiorniki przeznaczone do przechowywania wody deszczowej. Woda zebrana z powierzchni dachowych może być magazynowana i wykorzystywana w gospodarstwie domowym. W większości przypadków jest ekologiczną i korzystną kosztowo alternatywą dla odprowadzania wody do kanalizacji.
A ponieważ koszty wody pitnej gwałtownie wzrastają w ciągu ostatnich 10 lat, warto zastanowić się nad wykorzystaniem wody deszczowej do różnych celów. Uwzględniając fakt, że tylko połowa naszego dziennego spożycia wody to woda pitna; resztę można łatwo zastąpić wodą deszczową.
Sercem każdego systemu zbierania wody deszczowej jest zbiornik, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe określenie jego wielkości. Zbiornik wody deszczowej powinien być na tyle duży, aby zapewnić dopływ wody deszczowej nawet podczas dłuższych okresów suszy. Jednocześnie jednak nie powinna być zbyt duża, aby woda mogła wylewać się kilka razy w roku.
Jeśli macie Państwo miejsce w piwnicy, to można tutaj ustawić zbiornik. Na rynku dostępne są wąskie zbiorniki, względnie baterie zbiorników, które można spokojnie wprowadzić do piwnicy przez drzwi. Na pewno w takim przypadku nie będziemy mieli problemów przemarzaniem wody oraz z jej degradacją (tworzeniem się glonów).
Inną ciekawą opcją są zbiorniki podziemne, które można zakopać w ogrodzie i nie będą stanowić problemu w przyszłości. W tym przypadku należy zwrócić uwagę, na obciążalność takiego zbiornika (kwestia jak głęboko można wkopać i czy można po nim jeździć względnie chodzić. W takim przypadku również nie powinniśmy mieć problemów z tworzeniem się glonów, względnie z przemarzaniem wody.
Największe problemy mogą sprawiać zbiorniki naziemne, które mogą mieć ograniczenia jeśli chodzi o pojemność, a z drugiej strony magazynowana w nich woda może zarastać glonami oraz mogą tworzyć się w nich bakterie. Jedną z opcji są zbiorniki typu IBC , czyli tzw. Mauzer , których standardowa pojemność wynosi 1000 litrów (1 m3) i najczęściej są to zbiorniki matowe (mogą przepuszczać światło). Gdy chcemy taki zbiornik umieścić pod ziemią, to powinniśmy zabezpieczyć je przed zapadaniem (mają stosunkowo cienką ściankę, która może się wygiąć pod ciężarem ziemi).
W przypadku zbiorników podziemnych ciekawą są płaskie zbiorniki na deszczówkę. Ze względu na niewielką wysokość, wykop pod nie nie musi być duży. Dodatkowo płaskie zbiorniki można również łączyć ze sobą, dzięki czemu uzyskasz zwiększać ich pojemność zgodnie z wymaganiami przez klienta.
Zapraszam również do skorzystania z kalkulatora pojemności zbiorników okrągłych: