Odwrócona osmoza

Odwrócona osmoza to proces usuwania zanieczyszczenia z wody, w którym woda znajdująca się pod ciśnieniem przepływa przez półprzepuszczalną membranę, tworząc strumień oczyszczonej wody, zwany „permeatem” oraz z drugiej strony strumień wody odpadowej, zwany „koncentratem” lub „solanką”.
Można przyjąć, że półprzepuszczalna membrana może usunąć nawet do 99% metali ciężkich, takich jak ołów, mangan, arsen oraz dodatkowo inne zanieczyszczenia takie jak azbest, chlor, azotyny oraz różne bakterie. Dzięki efektom tej filtracji woda staje się wolna od związków niebezpiecznych dla zdrowia ludzkiego.
Jedną z głównych wad systemów odwróconej osmozy jest to, że obok niepożądanych związków usuwają również większość minerałów z wody, które są niezbędne do życia organizmów żywych.

Podczas procesu odwróconej osmozy następuje filtracja krzyżowa przez membranę. Czysta woda (nazywana również wodą produktową) trafia do zbiornika wody, a strumień odpadowy (nazywany również wodą odrzutową) zawiera wszystkie zanieczyszczenia i rozpuszczone substancje nieorganiczne i spływa do odpływu.
Tym samym podczas procesu oczyszczania 4 litrów wody poddanej procesowi odwróconej osmozy uzyskamy tylko niespełna 1 litr wody przefiltrowaneJ, czyli stosunek wynosi 4:1.

Odwrócona osmoza

Zawartość składników mineralnych w wodzie przefiltrowanej technologią odwróconej osmozy może mieć wpływ na skuteczność nawadniania organizmu ludzkiego (w porównaniu do wody zawierająca te minerały). Dlatego też pijąc wodę przefiltrowaną człowiek będzie musiał wypić więcej wody, aby uzyskać efekt prawidłowego nawodnienia.

Systemy filtrowania wody bazujące na technologii odwróconej osmozy – aby uzupełnić skład wody o składniki mineralne – powinny zostać wyposażone w element uzupełniający minerały. Dlatego jeśli już decydujemy się na zastosowanie filtrów wody bazujących na tej technologii to warto zadbać o to aby woda po procesie filtracji miała w miarę możliwości podobne właściwości mineralne do wody kranowej.

Odwrócona osmoza

Tak więc na końcowym etapie filtrowania wody najczęściej stosowane są następujące wkłady:
-> Mineralizator uzupełnia ilość niezbędnych minerałów, nasycając wodę w jony wapnia i magnezu.
-> Wkład bioceramiczny wypełniony jest kulkami energetyzującymi wodę i nadającymi cenne dla zdrowia właściwości.
-> Wkład węglem aktywnym stosowany jest w celu redukcji chloru i pozostałości zanieczyszczeń mechanicznych.

Scroll to Top