Program „Moja woda”
W dniu 22 marca 2021 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił drugą odsłonę programu „Moja Woda”.
Dotacja na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe i roztopowe można składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej i jej wysokość wynosi do 5 tysięcy złotych.
Każdy właściciel domu jednorodzinnego może otrzymać dotację w wysokości do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r.
Dofinansowanie obejmuje zakup, montaż, budowa i uruchomienie instalacji pozwalających na zbieranie, retencjonowanie i wykorzystywanie wód opadowych oraz roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem. Celem inwestycji jest aby wody opadowe nie były odprowadzane do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, ulice, place.
Warunki realizacji inwestycji:
– minimalna kwalifikowana kwota inwestycji wynosi 2 tysiące złotych.
– minimalna, sumaryczna pojemność zbiornika/zbiorników to 2 metry sześcienne.
– okres trwałości przedsięwzięcia to 3 lata od daty jego zakończenia
– realizacja przedsięwzięcia musi być zgodna z przepisami prawa, a zastosowane urządzenia i materiały (nowe lub używane) muszą być dopuszczone do stosowania na rynku polskim.
Wnioski o dofinansowanie inwestycji należy składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej przed zakończeniem realizacji przedsięwzięcia.
Budżet programu „Moja Woda” wynosi 100 mln zł a nabór rozpoczął się od 22 marca 2021 roku i potrwa do wyczerpania alokacji.
Więcej informacji na temat programu Moja woda można znaleźć :
– nfosigw.gov.pl (ogólne zasady programu)
– strony www wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (regulaminy naboru)
Program „Moja Woda” został przygotowany w celu łagodzenia skutków suszy przez budowę przy domu instalacji zatrzymujących deszczówkę.